2024 m. gegužė 28 d. – birželio 1 d. Briugės mieste (Belgija) vyko 36-asis Europos vaikų su negalia akademijos (The European Academy of Childhood-onset Disability (EACD)) metinis susitikimas-konferencija, kuriame dalyvavo virš 1200 dalyvių iš daugiau nei 50 pasaulio šalių.
EACD – tai akademija, vienijanti viso pasaulio mokslo, švietimo, verslo, socialinių paslaugų organizacijas, veikiančias vaikų su negalia srityje. Kasmet vaikus su negalia auginančios šeimos ir jų bendraminčiai bei mokslininkai ir gydytojai sukviečiami į atvirą tinklo patformą dalintis naujausiais atradimais, aukštos kokybės moksliniais tyrimais, socialinių organizacijų patirtimis ir žiniomis. Renginio tikslas – siekti spartesnio vaikų su negalia medicinos srities, socialinių paslaugų bei praktinių žinių augimo ir pozityvaus pritaikymo kasdieniame gyvenime visose Europos šalyse.
EACD 2024 mokslinėje konferencijoje dalyvavo Lietuvos triračių sporto atstovė bei VšĮ Centras „EIK“ direktorė Vida Adomaitienė ir turėjo puikią galimybę susipažinti su naujausiais moksliniais atradimais, pasisemti pozityvios kitų šalių socialinio darbo su negalią turinčiais vaikais praktikos, žinių bei patarimų, atrasti patirčių, kurias galima būtų pritaikyti savo veiklose ir Lietuvoje.
Iš EACD 2024 konferencijos parsivežėme ne tik žinių ir naujų patirčių, įkvepiančių veiklos pavyzdžių, bet ir naujų pažinčių bei galimybių bendradarbiauti su partneriais užsienyje, kartu kūrybiškai dalyvaujant projektuose. Užmegzti partnerystės ryšius su Skandinavijos šalyse dirbančiomis žmonių su negalia organizacijomis – jau keletą metų puoselėjamas Lietuvos triračių sporto asociacijos siekis. Buvo įdomu sužinoti Nyderlandų bei Švedijos Frame Running bendruomenių patirtis.
Frame Running NL Federacija vienija daugiau kaip 50 organizacijų, vykdančių veiklas su triračiais, kuriose sportuoja apie 500 žmonių. Įdomu tai, kad Nyderlanduose sportas bei fizinis aktyvumas su triračiais integruojamas arčiau dalyvių buvimo vietos: ugdymo įstaigose, sporto klubuose ar sanatorijose. Federacija ne tik ruošia specialistus–trenerius visai savo šaliai, bet ir tiekia triračius (galima tiek įsigyti, tiek skilintis), kartu su profesionalia medikų komanda konsultuoja su triračiais sportuojančias komandas visuose Nyderlanduose.
Švedijoje veikia 25 sporto klubai, kuriuose žmonės sportuoja ar mankštinasi su bėgimo triračiais. Švedijos Karolinska Universtiteto mokslininkė Emma Hjalmarsson pristatė savo tyrimą „Frame Running: gerina cerebrinį paralyžių turinčių asmenų sveikatą“. Kineziterapeutė, pediatrijos specialistė ir doktorantė Emma Hjalmarsson nuo 2019 m. vykdo mokslinius tyrimus, kokį poveikį Frame Running fizinis aktyvumas ir sportas daro jame dalyvaujančių asmenų su cerebriniu paralyžiumi sveikatai bei jų sportiniams pasiekimams. Tyrimų rezultatai rodo teigiamus aktyviai su bėgimo triračiais sportuojančių žmonių sveikatos pokyčius: gerėja koordinacija, balansas, širdies, kraujotakos, centrinės nervų sistemos darbas, mažėja spastiškumas, didėja raumenų masė ir ištvermė. Ypatingai didelis teigiamas poveikis vaikams – gerėja jų ne tik fizinė, bet ir emocinė sveikata, auga savarankiškumas bei socialumas, jie įgyja draugų, per aktyvų pomėgį suvokia savo identitetą, patiria aplinkinių palaikymą bei motyvaciją ir džiaugsmą.
EADC 2024 renginyje sutikome ir mūsų draugus – triračių tiekėjų – ConnieHansen įmonės – atstovus, kurie pasidalino naujienomis apie naujai sukurtus triratukus-vaikštynes vaikams, turintiems ypatingai sunkią judėjimo negalią. Sužinoję, kad Vilniuje nuo 2024 m. birželio 4 d. startuoja fizinio aktyvumo su triračiais veikla vaikams, kolegos iš Danijos sveikino ir pažadėjo padovanoti vieną triratį mažiausiems vaikams.